.

Jak dodać alias do skrzynki pocztowej?

Na początku wyjaśnijmy po co w ogóle jest alias.

Załóżmy, że masz konto e-mail marek@marek.unixstorm.org. Można teraz utworzyć alias w panelu DirectAdmin o nazwie kontakt@marek.unixstorm.org (lub w dowolnej innej domenie), który ma kierować pocztę na istniejące konto systemowe: marek@marek.unixstorm.org. Aliasy można tworzyć bez limitu ilości. Od tej pory każdy e-mail wysłany na adres kontakt@marek.unixstorm.org trafi do skrzynki pocztowej marek@marek.unixstorm.org. Dzięki temu można obsługiwać tylko jedną skrzynkę pocztową, ale udostępnić klientom czy znajomym szereg adresów e-mail do Ciebie.

Na to pozwalają aliasy jeśli chodzi o odbieranie poczty. A co z wysyłaniem?

Aby móc także wysyłać maila z adresu kontakt@marek.unixstorm.org możesz w swoim kliencie pocztowym podać jako adres nadawcy właśnie kontakt@marek.unixstorm.org. Fizycznie wiadomości będą wtedy wysyłane przez konto marek@marek.unixstorm.org, ale odbiorcy będą widzieli adres z aliasu (tj. kontakt@marek.unixstorm.org) i na niego też będą odpisywać.

A więc po kolei:

1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin. (Jak zalogować się do panelu?)

2. W prawym górnym rogu wybierz domenę, dla której wprowadzane będą zmiany. Następnie kliknij na Zarządzanie pocztą E-mail oraz Przekierowania.

3. Pojawi się pusta lista Przekierowania.

4. Kliknij na Utwórz przekierowanie e-mail

5. Otworzy się okno Create forwarders. W polu New Forwarder Name wpisz alias (np. „kontakt”) dla wybranej uprzednio domeny. W polu na dole wpisz adres skrzynki pocztowej, której ma dotyczyć alias. Kliknij Utwórz

6. Pojawi się komunikat o poprawnym utworzeniu aliasu.

7. Na liście przekierowań pojawi się Twój nowy alias. Możesz go usunąć zaznaczając go i wybierając Usuń albo edytować klikając symbol ołówka z prawej strony.