.

Jak włączyć lub wyłączyć greylisting?

Jak działa Greylisting

Greylisting jest jedną ze skuteczniejszych metod filtrowania niechcianego SPAMu na serwerze. Jego działanie polega na tymczasowym odrzucaniu połączeń od nieznanych i nieautoryzowanych nadawców, a następnie oczekiwaniu, aż serwer nadawcy ponownie spróbuję wysłania tej samej wiadomości.

Aby wiadomość została przyjęta, serwer nadawcy musi ponowić próbę jej wysłania najszybciej na 1 minutę i nie później niż 5 godzin od pierwszej próby wysłania tej wiadomości. Jeśli wiadomość trafi do naszego serwera w tym oknie czasowym - serwer przyjmie ją bez zastrzeżeń, a nadawca tej wiadomości trafi do wewnętrznej listy autoryzowanych adresów na okres 60 dni i w tym czasie, każda kolejna wiadomość wysyłana przez tego nadawcę i do tego samego adresata - będzie już przyjmowana od razu i bez dodatkowych weryfikacji.

Każdy poprawnie skonfigurowany serwer pocztowy w razie nieudanego dostarczenia poczty, ponawia wysyłanie wiadomości co określony czas (najczęściej kilka lub kilkanaście minut) przez co najmniej kilka dni. W związku z tym działanie Greylistingu nie powoduje odrzucania wiadomości na stałe ani też nie wpływa na niedostarczanie wiadomości od zewnętrznych nadawców, o ile ich serwer jest poprawnie skonfigurowany.

Rozwiązanie to skutkuje odfiltrowaniem nawet do 90% SPAMu, ponieważ większość oprogramowania wykorzystywanego przez spamerów ogranicza się tylko do jednej próby wysłania wiadomości w ciemno, bez sprawdzania, czy wiadomość została poprawnie dostarczona i bez ponawiania prób w razie błędów. Żaden poprawnie skonfigurowany serwer pocztowy nie poddaje się po jednej nieudanej próbie wysłania jakiejkolwiek wiadomości.

Dodatkowo, sieci największych i najpopularniejszych dostawców darmowej poczty elektronicznej oraz najbardziej zaufane serwisy, serwery pocztowe banków, są zapisane na naszych serwerach do tzw. białych list, co skutkuje przyjmowaniem wiadomości od tych serwerów od razu, za pierwszym razem i bez żadnych opóźnień. Taka sama zasada dotyczy wiadomości przesyłanych pomiędzy serwerami należącymi do naszej sieci.

Jedynym skutkiem ubocznym może być sporadyczne i kilkuminutowe opóźnienia w dostarczaniu do Twoich skrzynek pocztowych niektórych wiadomości E-Mail.

Włączanie/wyłączanie greylistingu

Jeśli mimo wszystko chcesz wyłączyć mechanizm Greylistingu - możesz to zrobić po zalogowaniu do panelu serwera, a następnie przejściu do wybranej domeny i kliknięciu w link Ochrona AntySPAMowa.

Po wejściu do tego działu możesz włączyć lub wyłączyć Greylisting dla całej wybranej domeny klikając w obrazek z tarczą.
- Greylisting włączony
- Greylisting wyłączony

Pamiętaj, że dla każdej domeny należy osobno włączyć lub wyłączyć Greylisting. Domyślnie, dla każdej nowej domeny na naszych serwerach Greylisting jest włączony. Jednocześnie zwracamy uwagę, że wyłączenie tej ochrony będzie skutkowało znacznym zwiększeniem SPAMu na Twoich kontach pocztowych.